Prečo sa (ne)vrátiť domov?

Autor: Martin Jonák | 31.10.2014 o 16:17 | (upravené 31.10.2014 o 16:39) Karma článku: 6,74 | Prečítané:  1544x

Zorganizovali sme SKonferenciu. Podujatie, ktoré sa od svojho zárodku túžilo hrdiť opismi a prívlastkami ako „prvé svojho druhu vôbec” a „unikátne”.

Chceli sme si zodpovedať na otázku, ktorá v rôznych farebných odtieňoch vedome či podvedome zamestnáva mysle mnohých, ktorí sa dobrovoľne vzdali svojej slovenskej adresy a odišli platiť svoje dane iným; otázku „Prečo sa (ne)vrátiť domov?”.

Bola SKonferencia „prvou svojho druhu vôbec”? Bez dávky analytickej filozofie v talóne je len ťažké odpovedať s čistým svedomím. Avšak sme presvedčení, že v počte, v akom sme sa ostatnú sobotu v Londýne stretli (necelých dvesto), s tak pestrou paletou podporovateľov (spomeniem len dvoch: prezident Andrej Kiska, veľvyslanec Miroslav Wlachovský) a rečníkov (od startupistov, cez úspešných podnikateľov a filantropov, až po akademikov) a s tak bohatým programom (zahrňujúci okrem iného sedemnásť príhovov, šesť workshopov a tri panelové diskusie) možno bez zbytočnej glorifikácie prehlásiť, že v niečom sme boli „prví svojho druhu vôbec”.

Išlo o „unikátne” podujatie? Nech nás súdia zúčastnení. Za nás organizátorov si len dovolím povedať, že niektoré momenty dňa boli naozaj nevšedné. Či už išlo o dojímavé vystúpenie človeka, ktorý má za sebou štúdium na Harvarde a viacročné skúsenosti z práce investičného bankára a ktorý s nákazlivou úprimnosťou nabádal k pokore, morálke a vytrvalosti, alebo o príhovor prezidenta Kisku, ktorý vyzýval zahraničných Slovákov, aby nezabúdali na Slovensko, tak ako on – prezident – nebude zabúdať na nich, alebo išlo o samotných účastníkov, z ktorých viacerí cestovali tisícku kilometrov a ktorých odkaz po podujatí bol jednoduchý a predsa rezonujúci: skepticizmus voči Slovensku nahrádza nádej, že sa možno raz začnú topiť ľady (alebo aspoň že si viac ľudí obuje korčule).

A teda, vrátiť sa, či nevrátiť sa domov? To nechávame na Vás. Z odkazu dňa je zrejmé, že je potrebné spojiť racionalitu s emóciou, kritickosť s odvahou a nádej s vytrvalosťou.

Zorganizovali sme SKonferenciu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Najskôr partneri, potom nepriatelia na život a na smrť. Príbeh Sýkorovej vraždy

Zlikvidovať mafiána Miroslava Sýkoru mala podľa kľúčového svedka záujem aj Slovenská informačná služba.

PLUS

Zločin po slovensky: Ako zomrela Mária?

Temný zločin zo 60. rokov ožíva vďaka novinárovi Jánovi Čomajovi.

SPIŠ KORZÁR

Pri Hrabušiciach horel balón, 12 cestujúcich stihlo ujsť

Teplovzdušný balón sa zachytil na elektrickom vedení.


Už ste čítali?